Obchodní banky
– Podniky, které pro právnické i fyzické osoby zprostředkovávají tyto služby: sběr deposit, úvěrování, platební styk, v ČR banky se státní účastí soukromé a zahraniční. V současné době jen zahraniční.
– Obchodní banky si zřizují v zahraničí reprezentační represum“ To znamená, že mají trh v zahraničí)
Spořitelny a spořitelní Živnobanky.
– Provádí aktivní a pasivní obchody. aktivní to jsou úvěry a pasivní to jsou deposita. V ČSR totální centralizace spořitelen. Vyvrcholení v roce 1967. Měli vazbu na obyvatelstvo, a proto zanikli její dřívější aktivity. Dnes je spořitelna universální bankou.
Živnobanka
– Před 2. sv. válku se spořitelny vyvíjeli neregulovaně, v některých lokalitách měli pobočky spořitelen přebytek zdrojů v jiných naopak vyšší požadavky na úvěry.
– Proto byla založena Živnobanka, která vedla účty spořitelen a mohla některým spořitelnám půjčovat a přebytků deposit od jiných spořitelen.
Úvěrová družstva
– Záložny. Jsou to podniky s neuzavřeným počtem členů. Úvěry dostávají jen členové.
Hypoteční banky
– Úvěrují nákup bytového fondu, mají dlouhodobé zdroje ( úvěr až na 25 let) zdroje získávají od matek ( mateřská spol) Zejména získá emisí hypotéčních zástavních listů.
Stavební spořitelny
– Úložky, úvěry, 4500 Kč od státu při 18000 tisícovém vkladu. úložky po dobu 5 let, po 2 letech nárok na úvěr, v současné době překlenovací úvěr.
Splátkové banky
– Specializované podniky na poskytování spotřebních půjček obyvatelstvu. Půjčky poskytují, jak banky tak specializované organizace.
Banky se speciálním funkcemi
– Záruční a rozvojová banka (agentura), Kosolidační“ banka (agentura), Česká exportní banka: Zájmy bank ovlivňují svazy bank. Ty mají subjektivitu, stanovy, organizace hospodaření a vedení. Zastupují zájmy bank vůči státnímu aparátu. Ministr financí ČNB – k bankovnímu dozoru.